Decydując się na komputer do zastosowań profesjonalnych, często myślimy, że będziemy musieli wybierać pomiędzy potężną maszyną stacjonarną, a każącym iść na kompromisy laptopem
Dobry laptop,  Laptopy Dell

Stacja robocza tam, gdzie jej potrzebujesz – czy laptop może nią być?

Decydując się na komputer do zastosowań profesjonalnych, często myślimy, że będziemy musieli wybierać pomiędzy potężną maszyną stacjonarną, a każącym iść na kompromisy laptopem. Czy tak jest w rzeczywistości? A może istnieje możliwość zakupu profesjonalnej stacji roboczej w bardziej mobilnej formie? Kilka słów na ten temat powiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym jest stacja robocza?

Podczas gdy zwykłym użytkownikom standardowy, „marketowy” komputer lub laptop powinien wystarczyć do codziennych zastosowań (surfowanie po sieci, oglądanie filmów czy obsługa standardowych programów), profesjonaliści wymagają czegoś więcej. Komputera wyższej klasy, który byłby w stanie poradzić sobie z profesjonalnym oprogramowaniem i umożliwić płynne korzystanie z niego. Tym właśnie jest stacja robocza, która nie chodzi na żadne kompromisy pod względem swojej wydajności. Co więcej, stanowi też sprzęt szybki, sprawny i bezawaryjny. Taki, którego profesjonaliści mają prawo oczekiwać.

Decydując się na komputer do zastosowań profesjonalnych, często myślimy, że będziemy musieli wybierać pomiędzy potężną maszyną stacjonarną, a każącym iść na kompromisy laptopem

Czy laptop jest w stanie pełnić funkcje stacji roboczej?

Znając już definicję stacji roboczej szybko można zadać sobie proste pytanie – czy laptop, już z samych swoich założeń dość ograniczony, może się sprawdzić właśnie w jej roli? Oczywiście, że tak. O ile jeszcze kilkanaście lat temu mogło wydawać się to niemożliwe, dzisiejsze laptopy są wyposażane w świetne podzespoły, które w wielu przypadkach biją na głowę ich stacjonarne odpowiedniki. Mobilne stacje robocze doskonale zastępują standardowe laptopy, wyróżniając się na ich tle nie tylko jakością wykonania użytych do ich stworzenia materiałów, ale też profesjonalnymi (niezintegrowanymi) układami graficznymi oraz dodatkowymi rozwiązaniami zabezpieczających użytkownika przed utratą danych. To sprzęty, które wywodzą się z kategorii laptopów biznesowych – są jednak jeszcze bardziej nastawione na stricte profesjonalne wykorzystanie.

Oczywiście wybierając laptop mający sprawdzić się w roli stacji roboczej, wręcz trzeba postawić na model sprawdzony i zaufany. Takim jest chociażby Dell Precision 14 5470 – www.kuzniewski.pl, który łączy w sobie niebywałą mobilność z potężnymi „bebechami”. Sprawdzi się zatem również w biurach (i na kolanach, oczywiście) najbardziej wymagających użytkowników.

Podsumowanie

Odpowiednio wybrany laptop jak najbardziej jest w stanie sprawdzić się w roli potężnej i funkcjonalnej stacji roboczej. Rzecz w tym, żeby wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania – tak pod względem parametrów technicznych (waga, przekątna ekranu), jak i podzespołów. Patrząc jednak na to, jak dużą swobodę wyboru daje nam współczesny rynek, raczej nie powinniśmy mieć z tym większego problemu.